החברה לפיתוח תוכניות לטיפוח רגשי וחברתי לילדים ובני נוער, צוותי חינוך והורים. באמצעות כלים מעולם NLP

שאלות נפוצות

תלמידים שעוברים את התוכנית הופכים לילדים מודעים יותר לעצמם ולסביבתם. הם לומדים לראות את העולם ממקום יותר מודע ומתוך גישה חיובית. בית הספר מעיד על שינויים בתוך המערכת כמו שיפור בהישגים הלימודיים ופניות רגשית גבוהה

התלבטות לגיטימית  אבל היא מאוד תלויה במטרות ובצרכים של בית הספר.  השיח בין הנהלת התוכנית לבית הספר הוא שיח ממוקד מטרות והתאמה שמתרחש מיד עם ההתקשרות הראשונה לתוכנית. ישנם בתי ספר שהעדיפו שכל בית הספר ידבר את השפה ואחרים שלקחו על פי שכבת גיל ספציפית שבטיפול בה בית הספר יחווה רווחה. כל אחד מהמוצרים בתוכנית יתפר במדוייק לחליפה אותה בית הספר הזמין. חשיבות גבוהה מאוד למיפוי וזיקוק צרכים בתחילת תהליך.

תוכנית המסע אל ההר היא תוכנית נפלאה כמו תוכניות אחרות שרצות בשטח. הייחודיות של התוכנית היא בניסיון שלה בשטח, היות שהיא קיימת ומתפתחת כבר מעל 18 שנים. התכנית הינה רב תחומית ומותאמת לילדי הדור הנוכחי. 

הצוות המוביל בתוכנית חי ונושם NLP , זוהי שפתו ודרך ראייתו את העולם. התוכנית מתאימה את התכנים שלה לדרישות משרד החינוך ברגישות רבה.

התכנים בתוכנית הם ברובם תכנים עוקפי מודע והם מוצגים באמצעות מחברות המסע והציורים אותם יוצרים התלמידים במהלך המסע. התוצאות שהתלמידים חווים הן ברמות הרגשיות וההתנהגותיות. חשוב מאוד למדוד את התוכנית במהלך הביצוע שלה ביחס ללמידה וביחס לשיפור ברמת ההתנהגות של התלמידים.

התוכנית מאפשרת שיח גם מתוך תקציב שהוא מוגבל. צוות בית הספר יושב עם הנהלת התוכנית ויוצר תוכנית משותפת מתוך התקציב שיש ברשות בית הספר.

בהחלט כן! אנחנו מאמינים שצוות בית הספר חייב לקבל גם הוא את ההכשרה מתחום ה-NLP.  ישנה אפשרות לעשות הכשרות או באמצעות מרכזי הפסג”ה המוכרים לגמול השתלמות או כסדנאות בודדות בבית הספר.

ראינו שבתי  ספר, שהשתמשו בתוכנית ברמה מערכתית, חוו אותה ברמה אחרת. התלמידים והמורים יצאו נשכרים מכך.

 

פעילות ייעודית להורים היא חשובה לא פחות מההכשרות לצוות. הקניית השפה, התפיסה, חזרתיות על הכלים הנלמדים בבית הספר גם בבית האורגני של התלמיד משפרת פלאים את התקשורת בעיקר עם המתבגרים. ארגז הכלים החדש הופך את ההורים להיות “המטפלים מאמנים” של ילדיהם. שיפור היכולות פוגש את ההורים גם מול שאר ילדי המשפחה. גם בית הספר עצמו נתרם משינוי השפה של ההורים. 

מסגרת המסע אל ההר פועלת אף מחוץ לתחומי בית הספר דרך קבוצות הנחיית הורים או באמצעות טיפולים אישיים וקבוצתיים בקליניקות הפרטיות הפזורות ברחבי הארץ.

המנחים בתוכנית הם מאסטרים או טריינרים מתחום ה ,NLP- דוברי השפה, שעוברים במהלך העבודה הנחיות ממוקדות וליווי צמוד כמו גם הכשרות מתאימות לצרכים. המנחים עוברים מבחני מיון קפדניים עד לקבלתם לתכנית. חלקם מטפלים או יועצים חינוכיים.

אנחנו מתחילים מהשכבות הצעירות, מכיתות א’ ועד התיכון. 

כמובן שלכל גיל מותאמים התכנים. הצעירים יותר יעברו “טיפוס” שהוא יותר חוויתי יצירתי דרך סיפורים, קלפים, יצירה, תיאטרון ועוד..

מנסיונינו בתי הספר שלקחו את התוכנית לכלל בית הספר חוו שינויים ברמה ההתנהגותית של התלמידים, ברמת שיפור האקלים הכתתי והבית סיפרי . השיח הרגשי עם המורים השתנה מאוד ורמת האלימות ירדה באופן ניכר.

בהחלט כן. חומרים אלו הם במסגרת ההשתלמויות אותם אנו מעבירים לצוותי ההוראה. ישנה אפשרות לקנות מאיתנו ערכת “טיפוס מסע” מסודרת.

תוכנית המסע אל ההר מפעילה קבוצות העצמה ברחבי הארץ במימון ישיר של ההורים. העבודה היא בקבוצות קטנות ובצמוד להורים ולצוות הבית ספרי. התוכנית נותנת מענה לילדים החווים ביישנות, וחרדה חברתית. מטופלים במסגרתה נושאים הקשורים לכישורים חברתיים וכן תקשורת מקדמת תהליכים. העבודה בקבוצות משלבת גם מפגשים אישיים והנחיית הורים. העלות היא זולה יותר ממפגשים פרטניים.

לימוד התכנית פתוח למטפלים, לאנשי חינוך, למנחים שרוצים לעבוד בחברה במסגרות השונות בבוקר או אחר הצהרים, בהנחיית הורים וכדומה.

אנו משתפים פעולה עם תוכנית נוספת שמספרה במאגר גפ”ן 14488 . גם תכנית זו דוברת את שפת  ה-NLP  והיא נמכרת לעיתים כתוכנית  לתלמידים, לצוותי הניהול וגם לצוותי החינוך.

בהחלט כן. אנחנו מבינים  שצוותי החינוך מכירים הכי טוב את המארג הבית ספרי ויכולים לתת מענים עמוקים מעבר לרגיל. עם זאת, גם בוגרי משרד החינוך  חייבים לעבור את המיונים לקליטת מנחים בחברה.

כן, אנחנו נותנים גם מפגשים פרטניים עם ילדים במערכת, לאחר שיח ודיוק עם הצוות החינוכי המזמין את השירות בשיתוף עם הורים ויועצת בית הספר.